Z Základní škola

Královská hra

… jistě jste uhodli. Ano, po dlouhé době k nám do Březové zavítaly šachy. Vlastně ne – to my jsme se za nimi vypravili do Kunovic. Ve čtvrtek 29. listopadu se tam hrál okresní přebor žákovských družstev, a to ve dvou kategoriích. My však obsadili jen tu starší, „druhostupňáckou“.

Výprava byla početná: k šestici místních (Katka, Kája, Kristýna, Michal, Tadeáš a Dominik-kapitán), která se vydala za tmy a v třeskutém mrazu ranním autobusem do Brodu a dále vlakem směrem západním, se na místě (hrálo se v elegantním a stylovém kulturním a společenském středisku Panský dvůr) připojil náš IV student Honza. V soutěži se spolu utkalo 7 týmů. Po turnaji následovala procházka do Uherského Hradiště, drobné nákupy a – pro odvážlivce – pojídání nudlí hůlkami. Dominik vyhrál v soutěži jogurt. Celý den svítilo slunce, což vylepšilo i tak dobrou náladu. Ano, věřte nebo ne, členům březovského šachového týmu se podařilo nejen několik partií remízovat, ale také jich pár vyhrát. Na to, že to byl náš vůbec první turnaj a že někteří se pravidla hry doučovali v ranním autobuse, to byl docela obstojný výsledek, co říkáte?

Otázka pro chytré hlavy: přestože naším suverénně nejlepším hráčem byl Honza, medaile se skví na hrudi kapitána (viz foto). Jak je to možné?

Ano, obrázek řekne někdy více než tisíc slov. Neváhejte a prohlédněte si fotogalerii.


IMG 5830

Šachová úloha

Každý ze soupeřů už má pouze jednu jedinou věž (a krále). Bílý, který je na tahu, ale může zvítězit. Jak to dokáže? Najdete-li řešení, pošlete je do 8. prosince učiteli fyziky. Všichni(!) úspěšní řešitelé budou odměněni.