Z Základní škola

Vánoční florbalové hry 2018

Ve čtvrtek 20. 12. 2018 opět celá škola žila florbalem. Probíhaly totiž tradiční vánoční florbalové hry. Letošní ročník byl opět velmi zdařilý, ostatně jako všechny předchozí.

Mladší děti nejprve soutěžily o nejlepšího střelce a o nejlepšího nájezdníka. Nejlepším střelcem, samozřejmě že do prázdné branky, se stal Jožin Vacula. A nejlepším nájezdníkem, tedy ne krvelačným kočovníkem valícím se přes karpatské kopce do moravských nížin, ale nejlepším nájezdníkem na brankáře, se stal Matěj Knap. Hlavním bodem celého programu ovšem byl florbalový turnaj smíšených týmů. Ten byl velmi kvalitně obsazen. V mnoha týmech byly učitelé, v jednom týmu dokonce paní kuchařka, ovšem nutno podotknout, že do finále se žádný tým, ve kterém by byl někdo dospělý, nedostal.

Boje ve skupinách byly napínavé, ale to co přišlo v play-off, to bylo doslova drama. Mezi čtyři nejlepší nakonec postoupily tyto týmy. Czech masters, Čuníci, Cumlovcivaria a asi největší překvapení celého turnaje Sígříci. Semifinále začalo zápasem mezi Sígříky a Czech masters. Jednoznačnými favority byli borci z týmu Czech masters, ale Sígříci způsobili doslova šok všem přítomným divákům a po velkém obratu postoupili do finále.

V druhém semifinále byl mírným favoritem tým Cumlovcivaria, který nakonec do finále prošel. V zápase dvou zklamaných tedy o 3. místo byli nakonec úspěšnější Čuníci a brali tak bronzovou medaili. Na Czech masters nakonec zbyla pouze ta bramborová. Rozhodovaly detaily a také trochu i to pomyslné štěstíčko. Byly zde i sporné situace, které samozřejmě každý vidí trochu jinak. Nezbývá než říci: „I takový je sport“.

A potom přišlo velké finále. Všichni byli zvědaví, zda neskutečná jízda Sígříků bude pokračovat a dojdou si pro vysněný zlatý pohár. V cestě jim ovšem stáli Cumlovcivaria. A to je tým, který je nejen výborný, ale má za sebou doslova fanatické fanoušky, kteří ho vždy ženou za úspěchem. Neberou nic než vítězství. Tito fanoušci jsou pověstní svými chorály ale také bujarými oslavami po každém vstřeleném gólu. Tyto oslavy se staly již legendárními a na každý zápas, kde se tito fanoušci objeví, musí být povolána speciální uklízecí četa. A tak vypuklo finále. Hrálo se a hrálo ale góly nikde. Nakonec za celý osmiminutový zápas nepadl ani jeden. Muselo se do prodloužení. To trvalo 3 minuty. Na florbalkách byla patrná nervozita, protože šlo o všechno. Leč ani v prodloužení žádný gól nepadl a finále tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Na každé straně jeli tři hráči. Po první sérii vedli Sígříci 1:0. A hala byla ve varu. Že by se jim to doopravdy podařilo? Jen fanoušci Cumlovcivaria byli nezvykle tiší. Druhá série. Stav 1:0 pro Sígříky trval dál. Ve třetí sérii mohla vše rozhodnout sígřice Katka Ševčíková, ovšem nedala. Na druhé straně nastoupila Adéla Rapantová a ta už musela dát, jinak by Sígříci vyhráli. Rozjela se a gól dala. Radovala se ale pozor! Rozhodčí se jdou poradit, gól je totiž velmi sporný. Do akce jde i videorozhodčí a všichni dlouze diskutují. Jaký bude verdikt? A už jde rozhodčí do středového kruhu a…? Rozpažuje, gól neplatí! Byla to dorážka a to je při samostatných nájezdech nepřípustné. Je rozhodnuto! Sígříci vyhrávají! Nenápadný tým, o kterém před turnajem nikdo ani netušil, že existuje, vyhrál. Dokázal nemožné. Porazil nadupaný tým plný hvězd, tým s nejpočetnější fanouškovskou základnou na Březové, tým, který nebere nic jiného než zlato. Tentokrát to ovšem nestačilo. Proti byl neznámý, podceňovaný, ale o to více bojovný tým Sígříků. Svým kolektivním pojetím florbalu, svým nadšením, svou důvěrou v sebe sama, tak ukázal všem, že ve sportu je možné všechno.

Velké díky patří ale všem týmům, které se turnaje zúčastnily, protože bez nich by turnaj uspořádat nešel. Takže ještě jednou: Díky moc!