Mezi našimi IV žáky lze najít nejen účastníky, ale i vítěze mnohých soutěží a dovednostních přehlídek. Jeden z nich, Adam, zvítězil v celostátní soutěži „Fermiho úlohy“ pořádané olomouckou universitou a také v soutěži Výfuk se mu daří (druhé místo). O tom, co tyto soutěže obnášejí a čeho se týkají, napsal:
Ahoj, jmenuji se Adam Houdek a jsem v sedmé třídě na ZŠ Březová jako domškolák. Baví mě řešit různé matematické, fyzikální, či programátorské soutěže, které Vám tu představím.
PROGRAMÁTORSKÉ SOUTĚŽE:
Vždycky mě bavilo programovat, začínal jsem v jazyku Scratch, poté v Pythonu, ve kterém programuji doteď. V soutěžích mě baví přemýšlet nad tím, jak algoritmus sestavit, aby fungoval a zároveň byl co nejefektivnější. Po spuštění programu navíc hned vidím, jestli program funguje, a pokud ano, připíšou se mi body. V úlohách jde o to, vymyslet algoritmus (návod pro počítač), který vyřeší úlohu. Úlohy jsou dvojího typu: praktické, v nichž jde o to, napsat program, který úlohu vyřeší, a teoretické, kde se odevzdává hlavně slovní popis algoritmu (způsobu řešení úlohy).
Kasiopea - https://kasiopea.matfyz.cz/uvod/
O této soutěži jsem se dozvěděl od tátova kolegy. Minulý školní rok jsem vyřešil dvě nejlehčí úlohy. Letos jsem vyřešil všechny a čeká mě finále. V této soutěži jsou praktické úlohy. Domácí kolo probíhalo v listopadu a prosinci, trvalo 16 dní a bylo v něm devět úloh. 9. února proběhne finále v Praze, kde bude 6 úloh, ale bude tu časový limit 256 minut.
Matematická olympiáda – kategorie P (programování) – MO-P - https://mo.mff.cuni.cz/p/
Znal jsem matematickou olympiádu a na jejich webových stránkách jsem náhodou objevil, že dělají i programátorskou soutěž. V domácím kole jsou jak praktické, tak teoretické úlohy, a na řešení je několik měsíců. V krajském kole jsou pouze teoretické úlohy a na řešení jsou 4 hodiny. 30 nejlepších řešitelů postupuje do ústředního kola.
Korespondenční seminář z programování (KSP) - https://ksp.mff.cuni.cz/
V průběhu školního roku zveřejňují 5 sérií, čímž se liší například od Kasiopey nebo MO-P. Bývají tu praktické i teoretické úlohy. Mají dvě obtížnosti úloh: začátečnickou a hlavní.
FYZIKÁLNÍ SOUTĚŽE:
Výfuk - Výpočty fyzikálních úkolů - https://vyfuk.org/
Korespondenční soutěž v řešení fyzikálních úloh, kterou pořádá matfyz. V průběhu školního roku je postupně vydáno 6 sérií. Odevzdává se popis řešení. Baví mě řešit úlohy a vidět výsledky (k dispozici jsou jak výsledky z jednotlivých sérií, tak celkové výsledky). Opravená řešení Vám zašlou poštou.
Fermiho úlohy - http://exfyz.upol.cz/didaktika/fermi/aktroc.html
Soutěž v řešení netradičních úloh, jako třeba: „Kolik je na Zemi stromů?“. Má dvě korespondenční kola a jedno finále. První korespondenční kolo skončilo a druhé zveřejní koncem února.
MATEMATICKÉ SOUTĚŽE:
Logická olympiáda – https://www.logickaolympiada.cz/
V soutěži se řeší různé logické úlohy – například šifry, grafické hádanky, na které je časový limit přibližně 30 minut. Soutěž má 3 kola – online domácí, krajské a celostátní finále v Praze.
Pangea - https://www.pangeasoutez.cz/
Záludné matematické příklady, časový limit. Dvě kola – domácí online a finále v Praze.
Matematická olympiáda - https://www.matematickaolympiada.cz/mo-pro-zs/rocnik/72-rocnik
Odevzdává se popis řešení těžších matematických příkladů, na něž dostanete v domácím kole několik měsíců, ale v okresním jenom dvě hodiny.
V sedmé třídě byly letos na programu „úlohy o pohybu“. Adam je rád sestavuje. Zde je jeho „úloha cyklistická“. Zkuste ji vyřešit sami nebo se podívejte na autorské (grafické) řešení.
ŘEŠENÍ: