Ve středu jsme se žáky, kteří nejeli lyžovat na Stupavu, vypravili po stopách obyvatel živočišné říše k březovským rybníkům. Až u druhého, který byl v minulých letech koupalištěm, jsme mohli vidět známky výskytu hlodavce bobra evropského.
Bobr evropský je chráněným druhem živočicha, který historicky patří do naší fauny a je fascinující svou schopností aktivně měnit charakter prostředí, ve kterém žije. Už více než čtyři desítky let jsou počty bobrů na našem území na vzestupu a jejich činnost se velmi často dostává do konfliktu s užíváním krajiny z hlediska zemědělství, lesnictví, vodohospodářství. Dochází tím ke vzniku škod a omezení hospodářské využitelnosti bobrem ovlivněných pozemků. Z těchto důvodů, i když se jedná o chráněný druh, je nezbytné hledat řešení, která zajistí možnost koexistence zájmů na přítomnosti bobra na našem území i hospodářských zájmů člověka v krajině.
Jak je schopen bobr měnit ráz krajiny žáci zdokumentovali na přiložených fotografiích.
Ve čtvrtek jsme v poznávání přírody v okolí Březové pokračovali směrem k Lopeníku a v pátek jsme přírodovědné téma zakončili sledováním přírodovědných dokumentů.